Święto Welesowe to jedno z ostatnich świąt w kalendarzu liturgicznym rodzimowierców słowiańskich jak i jedno z pierwszych w zwykłym kalendarzu gregoriańskim używanym na co dzień przez wszystkich polaków. Odbywa się ono gdzieś około połowy lutego, datę taką dokładnie oznaczają zgodnie ze zwyczajem Żerca gromady.
Na sam początek zanim zaczniemy opowiadać o samym święcie chce przybliżyć sylwetkę Boga Welesa/Velesa. Veles jest Bogiem chtonicznym, czyli Bogiem podziemia ziemskiego gdzie tam w korzeniach drzewa życia ma swój tron na którym siedzi i sprawuje władzę nad światem dusz, zwanym Nawią. Rogaty Bóg, bo tak często go określają źródła Ruskie jest opiekunem bydła rogatego i wszelakiego dobrobytu w zagrodzie, można powiedzieć że jest dawcą wszelkiego bogactwa. Kolejnymi domenami Velesa jest wiedza, ta świecka i magiczna poza tym jest opiekunem kupców, bardów, i wszelakiej maści artystów. Jest także Bogiem przysiąg gdzie to ludzie składający przysięgę w jego imię nie dotrzymując jej skazywali się na „wyzłocenie jak złoto” chorobę która inaczej zwana jest skrofulozą czyli nic innego jak gruźlica węzłów chłonnych.
Wracając jednak do samego święta trzeba powiedzieć że jest to święto dziękczynne, gdzie zbierający się na obrzęd ludzie składają obiaty Velesowi w podzięce za dary jakie zsyłał na nich jak i prosząc go o więcej darów: bogactwa, natchnienia, wiedzy itd…
Jest to ostatni przed wiosennymi rytuałami za wzywania obrzęd, gdzie to zazwyczaj w lutym jest najzimniej, choć już w powietrzu czuć zmiany.
Na zakończenie kilka ciekawostek na temat Boga Velesa :
Źródła:
A. Gieysztor, Mitologia Słowian.
A. Szyjewski, Religia Słowian.
Autor: Bronimir